ČÍNSKY CHOCHOLATÝ PES
Čínsky chocholatý pes pôvodne pochádza z Číny, kde má chov psov tisícročnú tradíciu. Prvé informácie o bezsrstých psoch nájdeme už 1200 rokov starých spisoch, kde sú popisované ako chrámové psi.
Do Ameriky sa prví čínsky chocholatý psi dostali na začiatku dvadsiateho storočia a neskôr aj do Anglicka a do Európy, kde došlo k rozmachu chovu plemena.
Iné zdroje nám však uvádzajú , že čínsky chocholatý pes pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, kde bol chovaný starovekými Aztékmi, ktorí uznávali a uctievali naháčov, pripisovali im magickú vlastnosť a k tomu schopnosť vyliečiť artritídu a reumatizmus.
Ďalšia teória uvádza ako domovinu plemena Afriku a afrického bezsrstého psa z ktorého sa mal pôvodne vyvinúť.
Poznáme dva typy :
DEER TYP (srnčí typ) - tento typ je jemnejší, elegantný a má dlhšie nohy.
COOBY TYP - mohutnejší typ s kratšími nohami.
HAIRLESS (naháčik) - hladké , pružné telo bez srsti s výnimkou labiek, chvosta a hlavy .
Naháč, ktorý má väčšinu tela bez srsti, nezanecháva za sebou chlpy, jemná koža je veľmi príjemná na dotyk, je to vynikajúci termofor na chladné dni.
Naháč nie je chúlostivé, chorľavejúce plemeno, ako sa nám to snažia vnútiť nepovolané osoby, nakoľko je však bez srsti je vhodné chovať ho v byte.
V mraze alebo daždi je nutné zadovážiť mu oblečenie. Veľmi rád sa vyhrieva na slniečku a preto ho treba chrániť proti spáleniu a natierať ochranným opaľovacím krémom. Tieto psi sa v lete krásne opália. Naháči sú čistí, bez zápachu, bez kožných parazitov ( bĺch ) a hodia sa pre ľudí, ktorí sú alergický na zvieraciu srsť.
Vlasy a telo majú rôzneho sfarbenia cez biele, ružové čierne, hnedé, melírované, škvrnité veľkoplošné alebo škvrny ako leopard. Všetky farby a farebné kombinácie sú prípustné.
POWDER PUFF ( labutienka ) - telo je pokryté jemnou hodvábnou srsťou, ktorá je dlhá, preferuje sa európska úprava labutienky, čo znamená vyholená papuľka , krk do písmena U alebo V , plus klasická starostlivosť o srsť ako je vyčesávanie, zastrihnutie dlhej srsti a pod.
Obe varianty sa vyskytujú v jednom vrhu. O tom či sa narodia naháči, alebo labutienky rozhoduje genetická výbava jedincov. Naháč je pes s genetickou pre dispozíciou k bezsrstosti. (lysosti).
Na chov sa používajú rovnako naháči ako aj labutienky. Pri spárení naháča s labutienkou je možné , že sa narodia holé, ako aj osrstené šteniatka. Labutienka spárená s labutienkou bude mať vo svojom vrhu len osrstené šteniatka. Naháč spárený s naháčom nám však privedie na svet šteniatka osrstené ako aj holé.
Gény, ktoré spôsobujú nahotu, tiež ovplyvňujú aj vývoj zubov, preto sa u naháčov stretneme s neúplným chrupom. U osrstenej varianty (labutienky) býva kompletný chrup.
Čínsky chocholatý pes je veľmi veselý, inteligentný psík, ktorý je verný svojmu majiteľovi, vyžaduje nekonečnú lásku. Má extrémne prítulnú povahu, miluje telesný kontakt s človekom a jeho rodinou, k cudzím ľuďom je občas nedôverčivý, nikdy však nie zlý, alebo agresívny.
Vie výborne behať, skákať, rád pláva, má rád dlhé prechádzky. Je to najúžasnejší asistent v kuchyni a všade tam , kde je jedlo, miluje ovocie, zeleninu a dalo by sa povedať, že zje všetko čo nezje jeho. Rád sa vyhrieva na slniečku .Teplo celkovo preferuje, napriek pôvodnému zámeru svojich majiteľov ktorí sa pri kúpe naháča rozhodnú nevpustiť ho do svojej postele zlyhajú na celej čiare, čiňania milujú teplo svojho majiteľa a väčšinou sa im nedá nič odoprieť.
Vyžadujú veľkú potrebu lásky, jej nedostatkom a prehliadaním trpia. Čiňania sú vhodní aj do rodiny s deťmi, deti ich však musia rešpektovať a nesmú v nich vidieť hračku. Vynikajúco sa hodia aj do bezdetnej rodiny, kde vytvoria veľkú záplatu na ubolené srdiečko dvojice.
Zaobstaranie si toho to nevšedného, graciózneho a unikátneho plemena, je preto nutné si dobre zvážiť, nakoľko sa s láskou naviaže na svojho majiteľa, ťažko by si zvykal na novú rodinu. Priemerne sa dožívajú 12-15 rokov.
|